آتش سوزی ممکن است 85 درصد از گونه های تهدید آمازون را تحت تأثیر قرار داده باشد

آتش سوزی ممکن است 85 درصد از گونه های تهدید آمازون را تحت تأثیر قرار داده باشد

بسیاری از تنوع زیستی آمازون در معرض آتش است – به معنای واقعی کلمه.

در دو دهه گذشته ، جنگل زدایی و جنگل آتش سوزی دامنه هزاران گیاه و حیوان را در بر گرفته است گونه ها در جنگل های بارانی آمازون ، شامل 85 درصد از گونه های تهدید شده در منطقه ، محققان در 1 سپتامبر در طبیعت

گزارش داده اند.

میزان خسارت با اجرای یا عدم رعایت مقررات در برزیل با هدف حفاظت از جنگل در برابر قطع درختان گسترده و همچنین آتش سوزی هایی که اغلب برای پاکسازی فضای باز در جنگل و سایر تجاوزات مورد استفاده قرار می گیرد ، ارتباط تنگاتنگی دارد. به گفته محققان ، یافته ها نشان دهنده نقش کلیدی مقررات استفاده از جنگل در سرنوشت جنگل های بارانی آمازون است.

تهدیدهای مربوط به بقای این تنوع زیستی می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد. آری استال ، بوم شناس در دانشگاه اوترخت هلند که در این تحقیق مشارکت نداشت ، می گوید تنوع زیستی تاب آوری جنگل را در برابر خشکسالی افزایش می دهد. او می گوید که یک نیمکت عمیق از گونه های درختی به گیاهان اجازه می دهد تا جایگزین آنهایی شوند که ممکن است در شرایط خشکسالی زنده نمانند. “اگر منطقه آسیب دیده همچنان در حال افزایش است ، نه تنها آمازون پوشش جنگلی را از دست می دهد ، بلکه بخشی از ظرفیت خود را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی نیز از دست می دهد.”

به گفته استال ، با پیشروی آتش در اعماق جنگل های بارانی ، گونه های بیشتری برای اولین بار دچار آتش سوزی می شوند. این گونه ها ، از جمله بسیاری از گونه های تهدید شده ، تحت شرایط آتش سوزی منظم تکامل نیافته اند ، بنابراین عواقب آن گونه ها می تواند شدید باشد. ” چنین پیامدهایی ممکن است شامل افزایش خطر انقراض یا انقراض جمعیت باشد ، مانند ترسها به دنبال وقوع آتش سوزیهای بزرگ در استرالیا در سالهای 2019 و 2020 ( SN: 3/9/21 ).

در دهه های اخیر ، جنگل زدایی و خشکسالی دوره ای در حوضه آمازون با تشدید آتش سوزی در آنجا ( SN: 11/20/15 ). در سال 2019 ، مجموعه ای از آتش سوزی های شدید این منطقه را سوزاند ().

شیائو فنگ ، زیست شناس جغرافی دان در دانشگاه ایالت فلوریدا در تالاهاسی می گوید: “اما ما نمی دانیم که آتش چگونه بر تنوع زیستی در حوضه آمازون تأثیر می گذارد.” آمازون “منطقه وسیعی است و عموماً برای مردم غیرممکن است که به آنجا بروند و تعداد گونه های قبل از آتش سوزی و پس از آتش سوزی را بشمارند.” “این مقدار کار باورنکردنی است.”

بنابراین فنگ و تیمی از همکاران برزیل ، چین ، هلند و ایالات متحده در عوض بررسی کردند که چگونه محدوده جغرافیایی گونه های گیاهی و جانوری آمازون در معرض آتش سوزی های اخیر قرار گرفته است. این تیم نقشه های محدوده ای از 11،514 گونه گیاهی و 3079 گونه مهره دار را تهیه کرد ، که می تواند جامع ترین مجموعه داده نقشه های دامنه برای آمازون باشد. تیم این نقشه ها را با تصاویر ماهواره ای از پوشش جنگل آمازون از سال 2001 تا 2019 مقایسه کرد. این تصاویر به تیم اجازه می دهد پیگیری کند که چگونه جنگل ها و آتش سوزی ها باعث تخریب زیستگاه جنگل های بارانی شده است.

این آتش سوزی تا حدود 190،000 کیلومتر مربع را تحت تأثیر قرار داد – مساحتی تقریباً به وسعت ایالت واشنگتن. حدود 95 درصد از گونه های نشان داده شده در این مطالعه دارای محدوده ای بودند که در این مدت با آتش سوزی همپوشانی داشت ، اگرچه برای بسیاری از گونه ها ، مناطق سوخته کمتر از 15 درصد محدوده کلی آنها را تشکیل می داد.

گونه های آسیب دیده شامل 85 درصد از 610 مورد در معرض خطر – که از نظر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در معرض انقراض هستند یا در حال حاضر در خطر انقراض جدی هستند – هستند. این دسته شامل 264 نوع گیاه ، 107 دوزیست و 55 پستاندار است. تنها در سال 2019 ، بیش از 12000 گونه در جایی در محدوده جغرافیایی خود دچار آتش سوزی شدند.

two white-cheeked spider monkeys swing from trees
از سال 2001 تا 2019 ، میمون عنکبوت گونه سفید در خطر انقراض ( Ateles marginatus ) حدود 6 درصد از محدوده جنگل آمازون خود را تحت تاثیر آتش سوزی قرار داده است. Ignacio Palacios/Getty Images Plus

از سال 2009 ، هنگامی که یک سری مقررات با هدف کاهش جنگل زدایی شروع به اجرا کرد ، وسعت آتش سوزی ها به طور کلی کاهش یافت ، مگر در سالهای خشکسالی. سپس در سال 2019 ، آتش سوزی ها مجدداً افزایش یافت ، همزمان با تعدیل مقررات. بسیاری از جنگل های ناشی از آتش سوزی در امتداد نواحی جنوبی جنگل بارانی با شدت بیشتری جمع شده بودند.

تغییر نشان می دهد که سیاستهای موثر در حفاظت از جنگل می تواند روند تخریب را کند کند و ممکن است برای جلوگیری از رسیدن منطقه به نقطه اوج . آن نقطه زمانی رخ می دهد که چرخه جنگل زدایی ، خشک شدن و آتش باعث تبدیل گسترده حوضه آمازون به زیستگاهی شبیه ساوانا شود.

در حالی که این مطالعه نمی توانست سرنوشت گیاهان یا حیوانات خاصی را ردیابی کند ، فنگ در حال حاضر قصد دارد تا تأثیر آتش را بر گروه های خاصی از گونه ها که ممکن است آسیب پذیری های متفاوتی نسبت به آمازون قابل اشتعال داشته باشند ، بررسی کند. “ما می دانیم که برخی از درختان ممکن است در برابر سوختگی مقاوم تر باشند ، اما برخی ممکن است اینطور نباشند. بنابراین تشخیص تفاوتها واقعاً مهم است. ”

آتش سوزی ممکن است 85 درصد از گونه های تهدید آمازون را تحت تأثیر قرار داده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *