5000 سال در 350 شی: موزه ویکتوریا و آلبرت جزئیات مربوط به نمایش حماسی “همهجانبه” ایران را فاش می کند


بخور سوز به شکل شیر (1000-1100) در بخش “برتری ادبی” در حال نمایش است که نحوه تزئین اشیاء توسط متون را نشان می دهد
عکس: © Musee du Louvre، Dist. RMN-Grand Palais / Hughes Dubois

همانطور که موزه های لندن دوباره به دلیل رسوایی Sackler (بیش از دخالت خانواده در بحران مواد مخدر) ؛ به طور فزاینده روابط متشنج ایران و آمریکا ؛ و همه گیری ویروس کرونا تاریخ افتتاح اولیه خود را در سال گذشته متوقف کرد. مگر اینکه تعطیلی Covid-19 ادامه یابد ، نمایشگاه باید در 13 فوریه (تا 30 آگوست 2021) افتتاح شود.

هزینه نمایشگاه به صورت “اولین نمایشگاه انگلستان در 90 سال گذشته که روایتی گسترده در 5000 سال هنر ، طراحی و فرهنگ ایران ارائه می دهد.” به ده بخش نسبتاً گاهشمار تقسیم می شود و دارای یک “طراحی همه جانبه” است که ظاهراً آن را در یک شهر قرار می دهد و دارای یک دروازه ، باغ ، کاخ و کتابخانه است. این نمایش شامل آثار وام گرفته شده از مجموعه های ایالات متحده ، روسیه ، فرانسه ، بلژیک و انگلستان است.

شروع از 3،200 BC ، قبل از حرکت به تمدنهای اولیه ایرانی ، امپراتوری ایران ، و بعداً حکومت ساسانی و زرتشتی ، ابتدا چشم اندازهای متنوع ایران را کاوش خواهد کرد. جان کورتیس ، همکار متصدی حماسه ایران می گوید: “بازدیدکنندگان از کیفیت و تنوع اشیاء ایران باستان شگفت زده خواهند شد و نشان خواهند داد که این شهر دارای تمدنی بسیار پیشرفته و مرفه مانند بین النهرین و مصر است.” واضح خواهد بود که امپراتوری ایران ، که در 550 پیش از میلاد تاسیس شد ، میراث بسیار غنی از دوره های اولیه تاریخ ایران را به ارث برده است. “


فال اسکندر سلطان (1411)
با احترام از مجموعه Wellcome

بخش دیگری از نمایش به ظهور و استقرار اسلام پس از فتح اعراب در اواسط قرن هفتم می پردازد. این نمایشگاه شامل قران و اشارات خطی ، از جمله طالع بینی اسکندر سلطان-نسخه خطی قرن پانزدهم که دارای طالع بینی یک شاهزاده تیموری است-به صورت قرض از مجموعه Wellcome Collection لندن است.

یکی از نمایشهای همه جانبه ، بخش” حمایت سلطنتی “خواهد بود که به ظهور مجدد ایده های پادشاهی از قرن 13 به بعد می پردازد. سه نقاشی به طول ده متر که ساختمان های کاشی کاری شده در شهر اصفهان را تکرار می کنند ، در کنار یک طرح واقعیت افزوده از سقف آویزان می شوند تا ظاهر گنبد کامل را بازسازی کنند.


Qaran Unhorses Barman ، برگ نامه ای از شاهنامه شاه طهماسپ تبریز (حدود 1523-35)
عکس: © مجموعه ساریخانی

ادبیات یک موضوع کلی نمایش است که بخشی به شعر و استفاده از آن در نسخه های خطی اختصاص داده شده است و بخش دیگری به شعر حماسی فردوسی قرن یازدهم شاهنامه (کتاب پادشاهان). نمایش این نسخه های خطی نادر و مفصل-به صورت امانت از مجموعه ساریخانی مستقر در آکسفوردشایر و کتابخانه بریتانیا ، و سایر موارد-مطمئناً برجسته خواهد بود.


شاعر و معشوق شاه پرویز تناولی (1964-66)
© پرویز تناولی؛ عکس: © تیت ، لندن ، 2017

بخش پایانی دوره ای پر فراز و نشیب از تغییرات سریع اجتماعی و سیاسی در ایران را از دهه 1940 تا به امروز ، که شاهد انقلاب اسلامی بوده است ، پوشش می دهد. جنگ ایران و عراق و تنش های جاری بین المللی آثار مدرن و معاصر برخی از هنرمندان برجسته ایران از جمله پرویز تناولی ، منیر فرمانفرمائیان و شیرین نشاط به نمایش گذاشته می شود.

“هنر معاصر ایران پویا و هیجان انگیز است ، به طور انتقادی خود را بررسی می کند و در جهان جهانی مشغول است ، و هم فکری و هم بازیگوش است.” اینا ساریخانی سندمان ، سرپرست حماسه ایران . “تنوع و کیفیت غنی ، اغلب در بازی با موضوعاتی مانند جنسیت ، سیاست و مذهب ، رادیکال و تجربی و بی رحمانه ، ممکن است بازدیدکنندگان را شگفت زده کند – و به توضیح توضیحات کمک می کند. چرا میراث طولانی فرهنگ ایران همچنان برای جهان امروز اهمیت دارد. “

حماسه ایران توسط V&A و بنیاد میراث ایران در ارتباط با مجموعه ساریخانی

سازماندهی می شود.

5000 سال در 350 شی: موزه ویکتوریا و آلبرت جزئیات مربوط به نمایش حماسی “همهجانبه” ایران را فاش می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *